PERSHENDETJE !

 Te dashur vizitore ! ju falenderojme qe keni zgjedhur te kaloni pak caste neper faqet e web-it tone.

Nje falenderim i vecante shkon per nxenesit e klases se 8-a  SHKOLLES  9-VJECARE  GOLEM  te cilet me kenaqesi vune ne dispozicion krijimet e tyre letrare duke e pasuruar  dhe duke i dhene  jete dita dites faqes se poezive.Shpresojme qe ne ditet qe do te vijojne krijime te tjera te behen pjese e kesaj faqeje.ENDERROJ - stela haka

Enderroj s a shume enderroj

kur te rritem, veprat titanike,

a do te mundem valle t'i zbatoj.................

enderroj te ardhmen qe vjen pas

ne ditet ne vazhdim makinen e kohes a do mund ta ngas..................

te kthehem ne kujtimet e femijerise

e te shoh te gjitha mendimet e mia

qe une ne ate kohe me mund te madh

ne nje cope qielli , nisa t'i qendis

enderroj  qe te futem ne nje bote me kaltersi

ne boten me te bukur

qe s'e njeh njeri............


YJET - florigen  shehu

yjet qendrojne ne qiell si diamante te vendosur ne unazen e nje gruaje,

ngjyrat e tyre mahnisnin bukurite e panumerta te tokes

gjate dites duken sikur pushojne per ta bere naten me mahnitese

yjet na shprehin edhe me shume se bukurine e vet,

por edhe  dijet tona jane keto yjet

dhe krahasimin tim per kete pafundesi

krahasimin s'e di. 


MBAROI  SHKOLLA - xhulia  balla

mbaroi shkolla , iken vitet

profesionin po fillojme

inxhinier, avokat

qe te gjithe poi punojne ,

por kujtimet s'u harruan,

shoket tane i kujtuam

7-8 marsi po afron

dhe mesuesen po kujtojme

fale mesueses se bekuar

neper vitet qe kaluan

dijen tone s'e harruam

profesionin sot filluam.


HENES - alkys mehmetaj

ate nate hena doli vone, yjet

kishin nje ndricim te zbehte,

shikoj hapesiren pa fund dhe thoja hena pse s'del.

kur befas hena u shfaq dhe qielli u ndricua, humben yjet dhe

hapesira u zmadhua.

ku vajten valle ata?  humben ne driten e henes.


AH, CFARE TMERRI....-anxhela kondi

Rruget jane nxire,dhuna mbizoteron

femijet qajne, nenat vajtojne

plumbat ngado shkojne...........

sepse netet mes armeve, lot gjaku pikojn

lot gjaku bien nga qielli

dielli shikon, mendon

ah, cfare tmerri.............


KALLINJTE  E  BARIT - juxhin xhaferri

kallinjte e barit se thati tund era

dhe forca e pjekjes iu qenka vanitur

jeshilkat e vockla me sycka te mjera  sec luten perulen

nen hije merzitur

oh, mjaft na ndenjet krekosur mbi krye

vetmia jone si valle s'ju trishton hardhisur

do te ishin nen diell e yje.


JETA - klajdi metani

nje jete mizore, kriminale

nje jete e keqe dhe banale

nje jete pa jete e  qe s'ka faj

nje jete pa shpirt qe

gati qan..........................

ka vetem vrasje, vetem mjerime

ka vetem faje e masakrime

ka vetem deme e  degradime


SHOQERIA E SHKOLLES-marsela doka

shoqeria e shkolles,si lulja ne agim

qe iken ne vere duke lene nje kujtim

kujtime te bukura, kujtime rinore

sa shpejt kalojne keto vite shkollore

kalojne shume kujtime,te qeshura dhe gezime,

qe do te mbeten gjithmone ne zemren time.


           FUTBOLLI -  fatjon baze

luaj futboll

dhe zbavitem

luaj futboll

kur merzitem

topin ne rrjete

fort e shkelmoj

qe gola shikuesve

t'i dhuroj


VERA - daniela jaho

dielli pervelues qiellin po ndricon

plazhi argetues nga femijet po gulcon

qeshin e kenaqen njerezit ne cdo vend

por s'ke c'ti besh

vera to krijon kete efekt

sado te mundohesh argetimit t'i shpetosh

ai te ndjek pas dhe s'te le te shkosh


PRANVERA - aurel  fikaj

erdhi pranvera plot me gezim

zgjoi natyren plot me shkelqim

te lumtur neper fusha, femijet lodrojne

se lulezimet e  jetes tani po fillojne


        KOSOVA - etleva ajazi

gjaku u derdh, lotetr pikuan

trimat u vrane , nenat vajtuan

dielli nuk lindte, s'kish as perendim

i zhdukur pas malit

ai kerkonte shpetim

Kosova buciste, liria po kerkohej

pushka po kriste, tmerri shtohej

por erdhi nje dite dhe armet pushuan

lotet ne sy u thane , nenat u lehtesuan

dhe kosovaret pavaresi kudo fituan 


               KOMPJUTERI  IM - taip xhevizi

eshte i vogel sa nje kuti , por gjithcka ai di

here punon e here s'punon

ai mua gjithmone me ndihmon

kompjuteri eshte shoku im

me ndihmon edhe ne mesim

kur mesuesja thote:"Beni nje ese."

une me vrap vete atje

lojrat e tijn me terheqin gjithmone

por ai serish me zor punon

kur luaj e argetohem

une filloj te mendohem

edhe them me veten time

duhet te ndaloj se

se koha per loje po mbaron 


   HENA - blerim allaisufi

nata s'ka ndricim

pa henen qe ndrin

ylli nuk shkelqen

pa henen ne qiell

hena gjysem e plote

eshte edhe ka qene gjer mot


      ATDHEU - zamira estrefi

dora ne zemer shkruan nje emer

kur nje atdhe kujton dhe kombin lumturon

shkruan, lexuan

me shkronja te arta

gjuhen pasuruan

gjuhen dhe kulturen, mallin dhe dashurine

njerezit edhe ndjenjat sjellin lumturine.......


    FJALA"DASHURI"

fjala dashuri

tek njerezit s'ekziston

u duket fjale naive

e qe s'e kuptojne

perse s'ka me paqe

edhe harmoni?

perse s'ka me fjale

qe shprehin dashuri?

u duket fjale abstrakte

por me kuptoni

vec nje gje ju them

dashuri dhuroni


            NENA -enkelejda tilaj

dashuria jote si deti i paane

prekjet e tua si rreze drite jane

syte e tu si dielli , buzeqeshja si hene

yjet lart ne qiell per ty i kam

o nene


GOOGLE PAGES